Abanico Dorado Španělština

Geografie a klima

V Peru se nacházejí 3 základní fyziografické oblasti, které se táhnou ve směru sever-jih. V západní části země, při pobřeží, je to oblast pouští, na niž směrem na východ navazuje pásmo hor (Andy), za kterým se rozkládá Amazonský prales.

Peruánské pobřeží omývané Tichým oceánem je pouštní oblast, v jejíž severní části je po celý rok slunečné a teplé počasí. Centrální a jižní část pobřeží se potom vyznačuje téměř úplnou absencí srážek, teploty se v průběhu roku mění (např. Lima má lednovou průměrnou teplotu
23 °C a červencovou průměrnou teplotu 16 °C).

Horské pásmo And se nachází západně od pouštní pobřežní oblasti. Nejvyšší horou je Huascarán (6 768 m. n. m.). V horských oblastech obecně je klima suché, s mírnými teplotami a velkými výkyvy teplot mezi dnem a nocí. Konkrétní klima je závislé na nadmořské výšce.

Amazonský deštný prales tvoří rozsáhlé území (asi 60% rozlohy Peru), jehož nadmořská výška se pohybuje mezi 80 a 3 500 m. n. m. Území je porostlé bujnou vegetací. Obecně se vyznačuje vlhkým a tropickým klimatem s intenzivními srážkami.
Inzerce

Frolíkova káva ZENA-PALIVA