Abanico Dorado Španělština

Turisticky zajímavá místa

Peru je země plná míst, která přitahují turisty – tady jsou některá z nich:

MACHU PICCHU
Ruiny všem turistům dobře známého posvátného inckého města, nacházejícího se nad řekou Urubamba asi 80 km od Cusca. Město leží v odlehlé oblasti v nadmořské výšce 2430 m. n. m. a poté, co bylo Inky opuštěno, upadlo v zapomnění a zchátralo. Jeho ruiny byly znovu objeveny v roce 1911 americkým archeologem H. Binghamem. Dnes je toto místo nejvýznamnější turistickou destinací v Peru, bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO a v roce 2007 bylo dále zařazeno mezi nových sedm divů světa.

CUSCO
Starodávné hlavní město impéria Inků. Je místem mnoha kontrastů, uvnitř města i v jeho okolí najdete ruiny inckých staveb i budovy ovlivněné španělskou koloniální architekturou. Pro turisty je vstupní branou na Machu Picchu.

KUELAP
Na severu Peru, v nadmořské výšce 3 000 m. n. m. se nachází tento impozantní archeologický komplex postavený kulturou Chachapoyas (preincká kultura, která zaznamenala rozvoj v letech 800 – 1470 našeho letopočtu). Jedná se o zbytky opevněného města.

PAMÁTKY KULTURY MOCHE
Na severním pobřeží Peru nalezneme několik turistických destinací představujících archeologické nálezy spojené s kulturou Moche (rozvoj v letech 100 - 800 našeho letopočtu). Ve městě Lambayeque je například možno navštívit moderní muzeum, v jeho blízkém okolí potom původní hrobky Pána ze Sipánu.

MANCORA
Nádherné a rozlehlé pláže na severu Peru, v regionu Tumbes.

PARACAS
Pobřežní městečko v regionu Ica, odkud se můžete vydat na plavbu podél ostrovů Ballestas proslulých svojí bohatou mořskou faunou. Další zajímavostí v okolí města je rezervace Paracas, chráněné území se zajímavými plážemi, florou a faunou.

NASCA

Město známé díky obrazcům na planině Nasca, kde se nachází velké množství těchto geoglyfů. Obrazce znázorňují většinou zvířecí figury (např. kolibřík, kondor, opice, pavouk), ale najdou se mezi nimi i astronaut nebo strom. Dodnes turisty i vědce fascinují přesností zpracování a také tím, že dosud nebyl jednoznačně prokázán důvod jejich vytvoření. Obrazce jsou nejlépe viditelné z letadla.

ŘEKA AMAZONKA
Amazonský deštný prales, který se nachází v povodí této řeky, je pro turisty jedinečnou možností, jak se seznámit s unikátní faunou a florou, místními etniky a jejich zvyky, kulinářskými specialitami apod.

AREQUIPA
Arequipa je městem, kde je možné najít působivou koloniální architekturu. V jeho okolí navíc můžeme navštívit známá údolí Colca a Cotahuasi, kde lze obdivovat nejen krásnou přírodu, ale i původní etnika.

TITICACA
Jezero Titicaca nachází v nadmořské výšce 3 812 m. n. m. a je tak nejvýše položenou vodní nádrží s pravidelnou lodní dopravou na světě. Větší část jezera patří Peru, zasahuje ale i do Bolívie. Původní obyvatelé Uruové žijí na jezeře v obydlích postavených na umělých ostrůvcích z rostliny totora (druh rákosu). Turisté se zde mohou seznámit s jejich zajímavým způsobem života, stejně jako si mohou odvést ručně vyráběné suvenýry lidové kultury tohoto etnika.

LIMA
V hlavním městě je možné obdivovat jak koloniální architekturu (např. katedrála, klášter San Francisco), tak i některá preincká archeologická naleziště (např. Huaca Pucllana, Pachacamac). Turisté určitě ocení i návštěvu restaurací a seznámení s výbornou peruánskou kuchyní.

Inzerce

Frolíkova káva ZENA-PALIVA